Kadirli OSB´yi Anlattılar

Kadirli Meslek Yüksek Okulu Müdürü Sedat Gökfidan, Ticaret Odası Başkanı Hasan Kastal ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Yüksel Kaya Kadirli Organize Sanayini ziyaret ederek üretim yapan firmalar ve çalışmalarıyla ilgili bilgi aldılar.

Kadirli Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi İnci Andırın´ın da katıldığı inceleme gezisine Kadirli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünden başlandı.

Organize Sanayi Bölge Müdürü Ali Karadana Organize Sanayinde çalışan firmaların üretim şekilleri ve istihdam ettikleri işçi sayılarıyla ilgili bir brifing vererek soruları cevapladı.

Daha sonra Emta firmasını ziyaret eden ekibi fabrika müdürü Ümit Galip Uncu karşılayarak Emta´nın Kadirli ve dünyadaki konumunu anlattıKısa adı EMTA olan Elektrik Makine Ticaret A.Ş. Kadirli Fabrika Müdürü Ümit Galip Uncu Kadirli-Osmaniye Organize Sanayi Bölgesinde, yıllık 60.000 ton mamul üretim kapasiteyle çalıştıklarını belirterek, alüminyum filmaşin, tel, iletken ve güç kabloları imalatında Avrupa ve Ortadoğu´nun önemli imalat merkezlerinden birisi konumunda olduklarını söyledi.Şu an dünyanın bir çok noktasına ihracat yaptıklarını belirten Uncu, EMTA nın özellikle son 10 yıl içerisinde, yerel piyasa odaklı şirket hüviyetinden, beş kıtada, yüzlerce müşteriye hizmet veren global bir şirket olma arzu ve amacı ile çalışmakta olduğunu söyleyerek, ´´Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ülkeleri ve BDT ülkeleri, yurt içinde sağlamış olduğumuz saygınlığımızı taşımak gayreti ve çabasında olduğumuz marketlerdir. EMTA, bağımlı şirketlerinin yurt dışı pazarlardaki etkinliğini ve müşteri ile direkt kontak sayısını arttırmak amacı ile Tripoli / Libya, Erbil / Irak, Vancouver / Kanada, yurtdışı şirketleri veya yurt dışı ofislerini kurmuştur´´ dedi.Elektrik Makine Ticaret A.Ş gezisinin ardından Bonip Tekstil San.Tic.A.Ş. Kadirli İplik üretim tesislerini gezen ekibe İşletme müdürü fabrikanın çalışması ve üretimiyle ilgili bilgiler verdi.Önümüzdeki günlerde Kadirli Meslek Yüksek Okulu, Kadirli Ticaret Odası Başkanlığı ve Kadirli Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle hazırlanması düşünülen ´´Kadirli´nin sanayi gelişimi ve organize sanayide üretim yapan firmaların sektörel sorunları” konulu çalışmaya ışık tutması amacıyla yapılan gezidönüşü Kadirli Meslek Yüksek Okulu Müdürü Gökfidan´ın makamında konuşan Ticaret Odası Başkanı Hasan Kastal; “Bölgeye yatırım yapan tüm işletmelerin ayrım yapılmadan desteklenmesi gerekir diye düşünüyorum. Kadirli´nin en büyük sorunu olan işsizlik ancak bu müteşebbislerin özverili çalışmalarıyla giderilebilir. Ticaret Odası olarak bu firmaların gerek istihdam kaynaklı gerekse sektörel her türlü sorunlarıyla ilgilenmemiz gerekir. Önümüzdeki günlerde tüm firmaların yetkilileriyle bir toplantı düzenleyerek ne yapabilirizi konuşacağız´´ dediKadirli Meslek Yüksek Okulu Müdürü Sedat Gökfidan ise bölgede yaşanan sorunların toplumun her kesimini ilgilendirdiğini söyleyerek´´ İşsizlik sadece işsiz kalan kimsenin sorunu değil toplumun sorunudur. Çözüm ise ortak akılda yatmaktadır. Bölgedeki istihdama yönelik her türlü yatırımın desteklenmesi yanında, karşılaşacakları sorunların çözümünde de birlik ve beraberlik ve ortak aklı içerisinde hareket edilmesi gerekir. Bizler akademisyenler olarak yaşadığımız bu coğrafyaya akılcı çözümler sunmak zorundayız.´´diye konuştu.

Related posts